DEMO

BIOGRAFIA

Aleksandra Posielężna urodzona 18.08.1990 roku w Katowicach. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Po raz pierwszy wystąpiła na deskach Teatru Nowego w październiku 2011 roku (III rok studiów), gdzie zagrała w spektaklu dyplomowym Trzy siostry pod opieką artystyczną Wieniamina Filsztyńskiego.

 

W autorskim spektaklu dyplomowym Złesny w reżyserii Agaty Dudy-Gracz Aleksandra stworzyła ciekawą i przejmującą rolę. Spektakl został nagrodzony Złotą Maską w Łodzi. Pracę magisterką pt. „Osobowość aktora a jego kreacja sceniczna na podstawie analizy spektaklu Persona / Tryptyk. Marilyn  w reżyserii Krystiana Lupy.” obroniła pod kierownictwem uznanej krytyk teatralnej dr Elżbiety Baniewicz. W swojej pracy magisterskiej podjęła w twórczy i nowatorski sposób problematykę rozumienia osobowości scenicznej. Do napisania pracy magisterskiej przeprowadzała wywiad z uznanym reżyserem Krystianem Lupą.

 

W trakcie studiów Aleksandrze Posielężnej dwukrotnie przyznawano stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Wyróżniała się osiągnięciami artystycznymi w życiu uczelni i poza nią. Brała udział w licznych warsztatach prowadzonych na jej terenie oraz czynnie współpracowała z Wydziałami Reżyserii i Sztuki Operatorskiej stale poszukując swojej tożsamości artystycznej w przestrzeni sztuki filmowej i teatralnej. Reprezentowała szkołę na Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym Fringe w Edynburgu, współpracowała przy tworzeniu Festiwalu Booking Dance Festival, który odbywał się na prestiżowej scenie Edinburgh International Conference Centre. W trakcie studiów Aleksandra prowadziła cykl warsztatów aktorskich w szkole językowej Lines Languages w Queenswood w Londynie, które zakończył pokaz na scenie teatru szkolnego Stage&Screen.

 

W Teatrze Nowym gra w spektaklach: Bal w operze w reżyserii Dari Anfelli i Lecha Raczaka, Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata w reżyserii Jacka Głomba, Zajmijmy się seksem wyreżyserowanym przez Wojciecha Bartoszka, Pippi Langstrump w reżyserii Zdzisława Jaskuły, Wyszedł z domu. Tak zwana komedia w reżyserii Michała Rzepki, Fabryka Muchołapek wyreżyserowanym przez Andrzeja Barta, Ślubu nie będzie w reżyserii Pawła Pitery, Lolita w reżyserii Tomasza Cyza oraz Uciechy StaroPolskie z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą w reżyserii Darii Kopiec. Reprezentowała Teatr Nowy na festiwalach: Raport w Gdyni, Lokersi w Legnicy, a także Różewicz Open Festiwal w Radomsku. W roku 2017 z rąk Ministra Kultury, Profesora Piotra Glińskiego, otrzymała nagrodę Młoda Polska, dzięki której powstał spektakl w reżyserii Adama Woronowicza: Jestem z Tobą, w którym wcieliła się w główną rolę Świętej Siostry Faustyny. Spektakl na stałe jest grany w Teatrze Oratorium w Warszawie oraz jako spektakl wyjazdowy był wystawiany w różnych miejscach Polski, takich jak: Kraków, Kalisz, Radom, Zakroczym, a także Borsuki.

 

W 2019 roku Aleksandra Posielężna obroniła dyplom pt. „Niedokształcenie mowy pochodzenia korowego, typ ruchowy. Studium przypadku: Amelia, wiek życia: 8 lat” w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, na kierunku Logopedia. Praca została napisana pod kierunkiem dr Danuty Emiluta – Rozya.

 

WspółpracaPobierz CV

Referencje

Moja współpraca z Aleksandrą Posielężną rozpoczęła się  w 2016 roku. Aleksandra Posielężna i Karol Górski uzyskali stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację spektaklu pt. „Jestem z Tobą”, do którego scenariusz sami napisami, a który miałem przyjemność wyreżyserować. Nasza współpraca układała się bardzo dobrze. Premiera spektaklu odbyła się czerwcu 2018 roku w Teatrze Oratorium w Warszawie i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Spektakl cieszy się dużą popularnością, jest grany do dzisiaj zarówno w Warszawie jak i w innych miejscach w Polsce.

Adam Woronowicz

Aleksandrę Posielężną zobaczyłem  Aleksandrę Posielężną zobaczyłem po raz pierwszy w spektaklu dyplomowym studentów wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej „Złesny” według scenariusza i w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Agatę znam od dawna, już w trakcie pracy nad tym przedstawieniem opowiadała mi, że spotkała się z wyjątkowo utalentowanym i ofiarnym rocznikiem, a wśród najbardziej zdolnych wymieniła Aleksandrę Posielężną. Rola młodej aktorki również i mnie zapadła w pamięć jako szczególnie sugestywna i wyjątkowo plastyczna. Znać było w niej, że Posielężna jest bardzo czułym instrumentem, zdolnym do błyskawicznej transformacji pod okiem czujnego reżysera. Jej cechą okazała się skłonność do ryzyka i artystyczna odwaga, a także gotowość do całkowitego oddania się roli.

Siła scenicznej obecności oraz typ urody Aleksandry Posielężnej predysponuje ją do przekraczania własnego emploi, poszukiwania wyzwań wbrew warunkom fizycznym, jakimi została obdarzona. Pokazała to w spektaklu „Bal w operze” w reżyserii Darii Anfelli i Lecha Raczaka na deskach łódzkiego Teatru Nowego, pierwszym, w jakim zagrała po ukończeniu Szkoły. Pokazała w tym trudnym chociażby z racji teksty  Tuwima przedstawieniu, że jej atutem jest również praca w zespole, uważność i wyczulenie na partnera, zarówno w dialogu, jak i w sekwencjach pozbawionych słów. Wiem skądinąd, że Posielężna zagrała także w Nowym w farsie „Zajmijmy się seksem”, gdzie wykazała się warsztatową sprawnością i poczuciem humoru. Zetknęła się też z twórczością Tadeusza Różewicza w spektaklu „Wyszedł z domu”. Aktorka była związana z łódzką sceną, po rozstaniu z nią nie ze swej winy, teraz na dobre do Nowego wraca.

Jacek Wakar, krytyk teatralny

Aleksandra Posielężna obroniła pracę magisterską pod moją opieką, w której podjęła problematykę rozumienia osobowości. Podczas tej pracy przeszła z sukcesem drogę artystycznego dojrzewania. Pracę rozpoczęła od zapoznania się z koncepcją sztuki Carla Gustava Junga, która posłużyła za punkt wyjścia pracy. Głównym jednak jej tematem stał się problem osobowości aktorskiej na przykładzie spektaklu Persona/Marylin w reżyserii Krystiana Lupy, który został bardzo dokładnie i w wielu warstwach znaczeniowych przez Olę opisany. Spotkała się także z Krystianem Lupą, z którym przeprowadziła wywiad, zamieszczony w jej pracy. Spotkanie z wybitnym twórcą zmieniło i poszerzyło jej świadomość artystyczną. Aleksandra Posielężna w pracy wykazała się szeroką wiedzą, umiejętnością analizy spektaklu teatralnego oraz zdolnościami dziennikarskimi. Interesuje się wieloma zagadnieniami, które chciałaby zgłębiać i rozwijać.

Elżbieta Baniewicz